Zlepšiť výsledky a gramotnosť žiakov

Operačný program: Ľudské zdroje

Kód výzvy: OPLZ-PO1/2018DOP/1.1.1-01

ITMS kód projektu: NFP312011T101

Názov prioritnej osi, opatrenia a rámcovej aktivity: 1. Vzdelávanie

Miesto realizácie projektu (mesto/okres/samosprávny kraj): Prešov/Prešov/Prešovský kraj

Časový rámec realizácie projektu: 07/2019 – 02/2022

Typ projektu: dopytovo orientovaný

Cieľové skupiny: žiaci a pedagogickí zamestnanci

Tento projekt sa realizuje vďaka podpore z Európskeho sociálneho fondu a Európskeho fondu regionálneho rozvoja v rámci Operačného programu Ľudské zdroje.

Jeho poskytovateľom je Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky v zastúpení Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky.

Cieľ projektu: Zvýšiť kvalitu výchovno-vzdelávacieho procesu s cieľom zlepšiť študijné výsledky žiakov v oblasti matematickej, prírodovednej a čitateľskej gramotnosti.

Vytvoriť atraktívne krúžky mimoškolskej činnosti zamerané na rast gramotnosti žiakov - podporiť rozvoj predstavivosti, samostatného a logického myslenia žiakov, budovanie pozitívneho vzťahu k prírodným vedám, využívanie prvkov „objavného“ vyučovania, riešenie úloh obsahujúcich zaujímavé a netradičné prvky, ktoré sú podnecujúce pre žiakov.

Práve vďaka realizácii projektu a jeho hlavných aktivít budú potreby cieľovej skupiny uspokojené, a to prostredníctvom kombinácie navrhovaných aktivít a činností. Hlavné aktivity projektu budú zamerané na realizáciu mimoškolskej činnosti, nákup vybavenia, vzdelávanie zamestnancov a

koordináciu projektu.

Vo vzťahu k cieľovej skupine – žiaci bude možné po realizácii projektu sledovať nasledovné očakávané výsledky a prínosy:

- zvýšené zručnosti a gramotnosti žiakov

- zlepšená celková kvalita výchovno-vzdelávacieho procesu

- zlepšený celkový prospech žiakov (klasifikačný priemer žiakov)

- zlepšené študijné výsledky žiakov v oblasti matematickej, čitateľskej a prírodovednej gramotnosti

- vytvorený časový priestor pre hĺbkový výklad vyučovanej problematiky

- vytvorené extra hodiny zabezpečujúce pridanú hodnotu v ďalšom vzdelávaní žiakov

- rozšírenie ponuky mimoškolských aktivít

- vytvorená možnosť účasti na atraktívnych mimoškolských aktivitách

Vo vzťahu k cieľovej skupine – pedagogickí a odborní zamestnanci bude možné po realizácii projektu sledovať nasledovné očakávané výsledky a prínosy:

- zabezpečená efektívna vzájomná spolupráca pedagogických a odborných zamestnancov

- zabezpečené adekvátne vzdelávanie pedagogických a odborných zamestnancov zamerané na podporu rozvíjania matematickej, čitateľskej a prírodovednej gramotnosti u žiakov školy

- zvýšené zručnosti a kľúčové kompetencie pedagogických a odborných zamestnancov

- zabezpečená inovácia vzdelávacích a výchovných procesov

- dosiahnutá vyššia úroveň vzdelávacieho procesu

Udržateľnosť výsledkov projektu bude zabezpečená žiadateľom prostredníctvom aktuálnych a budúcich materiálnych, technických, odborných a administratívnych kapacít.

Realizácia projektu vytvorí priestor pre kontinuálne zlepšovanie výsledkov svojich žiakov, a to vďaka prostredníctvom projektu nadobudnutého know-how jednotlivých pedagogických a vzdelávacích zamestnancov, ako aj vedenia školy.

Realizácia projektu bude zabezpečená prostredníctvom troch hlavných aktivít projektu:

1. Žiaci
        2. Učitelia
        3. Riadenie

Plánované verejné obstarávania v súvislosti s realizáciou aktivity:

V súvislosti s realizáciou aktivity budú v dostatočnom časovom predstihu realizované všetky verejné obstarávania, a to tak, aby boli všetky tovary a služby potrebné pre realizáciu aktivity zakúpené v prvých mesiacoch realizácie projektu.

Obstarávať sa bude zariadenie nevyhnutné k naplneniu aktivít hlavne na mimoškolskú činnosť.