Novinky

          • Letný volejbalový turnaj

          • Dňa 24. júna 2026 sa medzi žiakmi vyšších ročníkov gymnázia uskutočnil turnaj vo volejbale.  Do turnaja nastúpili dve skupiny rozdelené žrebovaním – v jednej skupine súťažili triedy III.A, VI.O a V.O, v druhej I.A, VII.O a II.A.
            Zápasy sa niesli v duchu férovosti, športového nasadenia a poriadnej dávky adrenalínu. Niektoré tímy si museli siahnuť až na dno síl – najmä V.O, ktorá odohrala dva zápasy až do tretieho, rozhodujúceho setu a potrápila nejedného favorita.
            Konečné poradie turnaja:
            1. miesto – VI.O
            2. miesto – VII.O
            3. miesto – V.O

            Turnaj ukázal, že šport spája, motivuje a dokáže vytvoriť atmosféru, na ktorú sa nezabúda. Všetkým triedam patrí veľká pochvala za nasadenie a fair play.

            ŠP pri EKG

        • Prezentácia a obhajoba ročníkových prác na EKG
          • Prezentácia a obhajoba ročníkových prác na EKG

          • V utorok 16. júna 2026 sa konal už 15. ročník žiackej konferencie Evanjelického kolegiálneho gymnázia. Svoje ročníkové práce vypracovalo 81 žiakov. V uvedený deň  prezentovalo a obhajovalo 76 žiakov z tried VI. O, II. A, VII.O a III. A pred svojimi spolužiakmi a žiakmi V. O a I. A, ktorí boli aktívnym publikom a kládli autorom prác podnetné otázky. Obhajoby sa konali pred dvojčlennými komisiami zloženými z pedagógov gymnázia. Prezentácia a obhajoby prebiehali v piatich sekciách: 1. ANJ, 2. ANJ,TSV, EVB SJL a NEJ,  3. BIO, GEO a CHE, 4. FYZ, MAT a INF,  5. OBN, DEJ.

            Najviac prác bolo vypracovaných v predmetoch ANJ (17),  OBN (12), BIO (12), FYZ a MAT (7). Sme naozaj hrdí na našich žiakov, pretože si vybrali zaujímavé a prínosné témy.  Práce realizovali aj prostredníctvom vlastných modelov: konštrukcia krídla, balistická strela, vyrobená keramika. Niektorí sa rozhodli poukázať na problémy, ktoré sú veľmi aktuálne: bezdomovectvo, domáce násilie, konflikt v regióne Kašmíru, výcvik záchranárskych psov, psychohygiena u mladých ľudí, tvorba vlastného startupu, ale aj skolióza a jej prevencia.   Teší nás, že aj v tomto školskom roku sa mnohým našim gymnazistom podarilo vypracovať a obhájiť kvalitné a zaujímavé práce. Všetkým želáme veľa úspech v ďalšom bádaní, ako aj pri štúdiu! Nech je pre nich inšpiráciou prínos všetkých vedkýň a vedcov pre ľudskú spoločnosť.

            Mgr. Miroslav Čurlík, koordinátor ročníkových prác

          • Mimoriadny úspech našich študentov na súťaži duchovnej tvorby

          • Vo štvrtok 28. mája 2026 sme sa ráno stretli pred našou školou a plní očakávania sme sa vydali na cestu do Liptovského Mikuláša. Cieľom našej cesty bolo Evanjelické gymnázium Juraja Tranovského v Liptovskom Mikuláši. Boli sme pozvaní na slávnostnú akadémiu spojenú s odovzdávaním cien víťazom 10. ročníka medzinárodnej  súťaže v duchovnej tvorbe mladých autorov „Vivat Georgius Tranoscius“. Po necelých dvoch hodinách cesty sme vystúpili pred evanjelickým gymnáziom a za malú chvíľu sme už sedeli v modlitebni EGJT, v ktorej prebehlo odovzdávanie cien víťazom prác 10. ročníka „Vivat Georgius Tranoscius“.
            Naši študenti dosiahli vynikajúce úspechy a školu reprezentovali na najvyššej úrovni:

            • Michaela Gregorová (IV.O) – 1. miesto, kategória B (duchovná poézia)
            • Lucia Benková (VI.O) – 1. miesto, kategória C (duchovná poézia)
            • Veronika Janková (V.O) – 1. miesto, kategória C (duchovná próza)
            • Ela Majerníková (VII.O) – 2. miesto, kategória C (duchovná próza)
            • Nikola Imrichová (VI.O) – 2. miesto, kategória C3 (kresba)
            • Barbora Kušnírová (V.A) – 2. miesto, kategória A (duchovná próza)
            • Adela Brehuvová (III.A) – 3. miesto, kategória C (hudobná tvorba)
            • Anna Alexovičová (II.B) – 3. miesto, kategória A3 (maľba)

            Prevzali sme si diplomy spolu s rôznymi cenami a presunuli sme sa do Domu kultúry v Liptovskom Mikuláši. Slávnostná akadémia bola obohatená o kultúrny program, ktorý umocnil výnimočnú atmosféru celého podujatia. Pre ocenených študentov bola účasť nielen uznaním ich práce, ale aj silným povzbudením do ďalšej tvorby. Veľkým zážitkom pre nás bolo počuť naše verše a texty interpretované žiakmi EGJT.
            Riaditeľka Evanjelického gymnázia Juraja Tranovského odovzdala ocenenie Evanjelickej spojenej škole za dlhoročnú spoluprácu, podporu a aktívnu účasť počas celého trvania súťaže.
            Ďakujeme aj našim vyučujúcim PhD. Ľudmile Kónyovej a Mgr. Márii Chalupkovej, ktoré nás pripravovali a povzbudzovali v procese tvorby.

            Michaela Gregorová, IV.O

          • V MÚZEU OBETÍ KOMUNIZMU v Košiciach

          • Dňa 22. júna žiaci III.A a VII.O navštívili Múzeum obetí komunizmu v Košiciach, kde absolvovali prehliadku expozície a workshop Politickí väzni.
            Oboznámili sme sa s fungovaním komunistického režimu a osudmi ľudí, ktorí sa stali jeho obeťami. Za totality sa nepriateľom režimu mohol stať prakticky ktokoľvek – často aj bez toho, aby spáchal akýkoľvek zločin. Niekedy stačilo vysloviť vlastný názor, mať „nesprávny“ pôvod, vierovyznanie, alebo sa jednoducho znepáčiť tým, ktorí mali moc.
            O to viac sme dnes vďační za slobodu, v ktorej žijeme.

          • 🌸🌺Máj v ŠKD🌸🌺

          • Máj bol v našom školskom klube plný zaujímavých aktivít. Pri príležitosti Dňa matiek deti s láskou vytvorili krásne darčeky pre svoje mamky. Prváci sa zúčastnili šachového turnaja, pričom niektori z nich sa šach naučili hrať práve pri tejto príležitosti. Pripomenuli sme si aj Deň včiel, počas ktorého sa deti dozvedeli množstvo zaujímavých informácií o živote včiel a mohli si pozrieť rôzne ukážky súvisiace s ich prácou a významom pre prírodu.Nechýbali ani pohybové aktivity a obľúbený futbal, pri ktorých si deti užili veľa zábavy a spoločných zážitkov. Spolu s deťmi sme vytvorili i zabavný chodnik maľovaný kriedou, ktorý spestril naše popoludnia.

          • Výberové konanie

          • Evanjelická spojená škola v Prešove hľadá učiteľa/ku všeobecnovzdelávacích predmetov v kombinácii Chémia s ďalším predmetom pre vyučovanie v gymnáziu s nástupom od 01.09.2026 viac >>>

          • 😊Spoločné chvíle mimo školy spájajú😊

          • V sobotu 13. júna sa stretli žiaci 1. A triedy spolu so svojimi rodičmi a triednou učiteľkou na spoločnej prechádzke spojenej s opekačkou. Príjemné popoludnie plné hier, smiechu a dobrej nálady bolo skvelou príležitosťou na budovanie priateľstiev aj mimo školských lavíc. Ďakujeme všetkým za účasť a tešíme sa na ďalšie spoločné stretnutia.

          • 🌲🌳Turistická vychádzka na Borkut🌲🌳

          • Dňa 19. 6. 2026 sa žiaci, ktorí sa nezúčastnili školy v prírode, vydali na turistickú vychádzku na Borkut. Aj oni tak mali možnosť stráviť príjemný deň v prírode a užiť si spoločné chvíle mimo školy.Počasie nám prialo, bol krásny a horúci letný deň. Napriek vysokým teplotám nám bolo v prírode veľmi príjemne. Vychádzku sme si všetci užili a odniesli sme si veľa pekných zážitkov.Oblasť Borkutu odporúčame navštíviť aj rodičom. Počas letných mesiacov ponúka príjemné prostredie na prechádzky, oddych v prírode a strávenie voľného času s rodinou.

          • 👵👧Návšteva DD Elim👴👦

          • Dňa 18. 6. 2026 sme počas ŠKD navštívili DD Elim, kde sme so seniormi strávili krásne popoludnie. Potešili sme ich vystúpením našich roztlieskavačiek, spoločne sme sa rozprávali a zahrali si aj spoločenské hry. Cestou späť sme sa zastavili na zmrzlinu, ktorá bola príjemnou bodkou za vydareným dňom.Toto stretnutie bolo pre nás veľmi obohacujúce. Seniori nás odmenili úsmevmi a srdečným poďakovaním za to, že sme im spríjemnili popoludnie. Odchádzali sme s krásnymi zážitkami a pocitom, že aj malé prejavy pozornosti a spoločne strávený čas dokážu priniesť veľa radosti.

          • Súťaž ENGLISHSTAR na EZŠ 🇬🇧

          • V piatok 12. júna prebehlo oficiálne vyhodnotenie a odovzdávanie diplomov obľúbenej súťaže ENGLISHSTAR (Medzinárodná súťaž v anglickom jazyku pre žiakov základných škôl a 8.ročných gymnázií).

            Veľmi nás teší, že naši žiaci opäť ukázali skvelé jazykové schopnosti. Chceme sa srdečne poďakovať všetkým zapojeným za ich odvahu, svedomitú prípravu a výborné výkony, ktorými reprezentovali našu školu.

            Maximálny možný úspech a úžasných 100 % vo svojej kategórii dosiahli títo žiaci:

            🥇 Daniel Drotár (9.A)

            🥇 Lujza Ernstová (5.A)

            Všetkým oceneným srdečne blahoželáme a prajeme veľa ďalších úspechov! 🎉👏

            M. Kinčáková 

          • ZÍSKANIE OCENENIA ZNAČKA KVALITY PRE NÁŠ ŠKOLSKÝ PARLAMENT

          • Dňa 16. júna 2026 sa v Dvorane Evanjelického kolégia v Prešove uskutočnilo slávnostné oceňovanie školských parlamentov v rámci výzvy Značka kvality školských parlamentov v Prešovskom kraji.

            S veľkou radosťou a hrdosťou oznamujeme, že Školský parlament pri Evanjelickom kolegiálnom gymnáziu získal Zlatú úroveň Značky kvality za školský rok 2025/2026.
            Hodnotiaca komisia Rady mládeže Prešovského kraja na základe rôznych kritérií ocenila najmä komplexné naplnenie všetkých podmienok a vysokú úroveň fungovania školského parlamentu. Vo svojom stanovisku uviedla: „Komisia vysoko oceňuje prácu Vášho školského parlamentu a komplexné naplnenie kritérií zlatej úrovne. Vaša činnosť počas školského roka predstavuje vysoký štandard fungovania školského parlamentu v Prešovskom kraji.“
            Počas celého školského roka realizoval školský parlament množstvo aktivít, podujatí a projektov, zapájal žiakov do života školy a prispieval k vytváraniu príjemnejšieho a aktívnejšieho školského prostredia. Svojou činnosťou zároveň výrazne prispieval k pozitívnej zmene života školy, rozvoju žiackej participácie, podpore občianskej angažovanosti a posilňovaniu demokratických princípov v školskom prostredí.
            Získané ocenenie je výsledkom tímovej práce, zodpovednosti, kreativity a vzájomnej spolupráce všetkých členov ŠP pri EKG, ktorými v školskom roku 2025/2026 boli:

            • Beňa Tomáš
            • Brehuvová Adela
            • Brehuvová Michaela
            • Čurlík Matej
            • Damankošová Radka
            • Majerníková Ela
            • Maťašová Bianka
            • Oráčová Nina
            • Poklemba Matúš
            • Petijová Vanesa

            Ďakujeme vedeniu školy, pedagógom a všetkým, ktorí počas celého roka Školský parlament podporovali a zapájali sa do jeho aktivít.


            Katarína Kašparová
            Koordinátorka ŠP pri EKG
             

          • Erasmus+ v Remscheide

          • Žiaci z tried V.O a VI.O sa zúčastnili na týždňovom študijnom pobyte Erasmus+ v nemeckom meste Remscheid. Hlavným cieľom bolo zlepšiť komunikačné zručnosti v nemeckom jazyku a zažiť výučbu v zahraničnom prostredí.
            Dopoludnia sme navštevovali Leibniz-Gymnasium, kde pre nás učiteľky pripravili zaujímavý program. Popoludnia aj víkend sme trávili s hostiteľskými rodinami, vďaka čomu sme sa ponorili do bežného života a kultúry Nemecka.
            Počas pobytu sme spoznali Remscheid, absolvovali prehliadku mesta, navštívili múzeá a ZOO. Absolvovali sme exkurzie  do okolitých miest, napríklad do Kolína nad Rýnom, Wuppertalu a Solingenu.
            Okrem zlepšenia nemčiny sme upevnili vzťahy v kolektíve, nadviazali nové priateľstvá a získali množstvo nových skúseností. Veľká vďaka patrí Leibniz-Gymnasium za program a pohostinnosť a našej škole za možnosť zúčastniť sa na pobyte.
            Tešíme sa na stretnutie s našimi kamarátmi, ktorí nás prídu navštíviť na budúci rok.

          • Úspech Lenky Šimočkovej z tercie v celoštátnom finále IQ olympiády 👏👏

          • IQ olympiáda je súťaž, ktorá je určená pre všetkých žiakov 5. – 9. ročníka základných škôl a prímy až kvarty osemročných gymnáziíprebieha v troch kolách (školské online kolo, regionálne semifinále a celoštátne finále) a nepreveruje „naučené“ vedomosti, ale predovšetkým schopnosť logického myslenia. 

            V tomto školskom roku sa do školského kola, ktoré prebiehalo od 10. do 19. apríla, zapojilo 10 781 žiakov z celého Slovenska. Medzi nimi bolo aj 46 žiakov prímy až kvarty EKG. Na základe výsledkov školského kola postúpila do regionálneho semifinále, ktoré sa konalo 15. mája na UPJŠ v Košiciach, najlepšia štvorica z ôsmich úspešných riešiteľov: Lenka Šimočková (III. O), Ema Macejová (IV. O), Radka Čurlíková a Alexandra Bašistová (II. O).
            Najväčší úspech v regionálnom kole dosiahla Lenka Šimočková, ktorá si výborným 14. miestom vybojovala postup do celoštátneho finále. To sa uskutočnilo 8. júna 2026 v Radnici a Synagóge v Lučenci za účasti 61 najlepších riešiteľov z celého Slovenska.

            Finalistov preverilo šesť náročných disciplín – filmová ukážka, logický písomný test, lietajúce písmenká, premietaný logický test, pamäťový test a praktická inteligencia. Teší nás, že Lenka v mimoriadne silnej konkurencii obsadila vynikajúce 11. miesto!

            Lenke srdečne blahoželáme k vynikajúcemu úspechu a ďakujeme jej za vzornú reprezentáciu našej školy. Poďakovanie patrí aj všetkým súťažiacim a úspešným riešiteľom, ktorí dosiahli skvelé výsledky v školskom a regionálnom kole. 

            RNDr. Iveta Germanová

          • 📚🗂️ Dejepis v archíve

          • Žiaci I.A a V.O vymenili počas hodín dejepisu školské lavice za návštevu Štátneho archívu v Prešove. Mali možnosť nahliadnuť do starých dokumentov, dozvedieť sa viac o tom, ako sa uchováva história, a zistiť, že dejiny nie sú len v učebniciach.

          • 👏👏Úspech v literárnej súťaži SLOVO👏👏

          • Naša žiačka 2. A EZŠ Veronika Baňasová dosiahla krásny úspech v celoslovenskej literárnej súťaži SLOVO. So svojím príbehom „O kúzelnej princeznej a kúzelnom princovi“ sa prebojovala až do celoslovenského výberu a zúčastnila sa slávnostného oceňovania v Bratislave.

            Veronike srdečne blahoželáme a ďakujeme za skvelú reprezentáciu školy. 💛

          • Tri desaťročia spoločnej cesty

          • Milí žiaci, absolventi, rodičia, kolegovia, priatelia školy,

            príbeh evanjelického školstva v Prešove začína v 17. storočí, keď sa vtedajší obyvatelia slobodného kráľovského mesta Prešov a jeho okolia rozhodli položiť základný kameň jedinečnej vzdelávacej inštitúcie – Evanjelického kolégia. Odvtedy prešlo prešovské evanjelické kolégium mnohými zmenami – od bojov za jeho zachovanie, opakované zatváranie a obnovovanie, rozmach koncom 19. storočia, zánik monarchie, poslovenčenie školy v Československu, prenasledovanie žiakov a učiteľov počas druhej svetovej vojny až po zatvorenie a poštátnenie v roku 1946.

            Novodobá obnova evanjelického školstva v Prešove začala v roku 1996 obnovením Evanjelického kolegiálneho gymnázia, pokračovala vrátením budovy školy v roku 2010, založením materskej a základnej školy a spojením týchto troch škôl do jednej spojenej školy.

            Vytvorením Evanjelickej spojenej školy, zloženej z materskej a základnej školy, ktoré sú prepojené s osemročným a štvorročným gymnáziom vznikol jedinečný vzdelávací komplex. Školský vzdelávací program všetkých organizačných zložiek ide v súlade s ambíciami našich predkov zo 17. storočia. Aj našou súčasťou je vzdelávať žiakov v kresťansko-evanjelickom duchu, akceptovať rôznosť a rôznorodosť našich žiakov, viesť deti a žiakov k samostatnosti, kritickému mysleniu, schopnosti uvažovať aj konať a to všetko v slovenskom, anglickom a nemeckom jazyku. Naším cieľom je mladý, vzdelaný, veriaci, komunikatívny a kriticky mysliaci aj konajúci absolvent, ktorý získa kvalitné základy na plnohodnotný a úspešný život.

            Ďakujeme všetkým, ktorí prispeli a prispievajú k tejto požehnanej práci.

            V piatok 5. júna 2026 sme si spoločne pripomenuli tri desaťročia spoločnej cesty slávnostným programom a vydaním knihy o našej ceste.

            Nech nám aj tieto fotografie pripomínajú krásne spoločne strávené chvíle.

            viac foto >>>

          • 🌸Máj v ŠKD🌸

          • Máj bol v našom školskom klube plný zaujímavých aktivít. Pri príležitosti Dňa matiek deti s láskou vytvorili krásne darčeky pre svoje mamky. Prváci sa zúčastnili šachového turnaja, pričom niektori z nich sa šach naučili hrať práve pri tejto príležitosti.

            Pripomenuli sme si aj Deň včiel, počas ktorého sa deti dozvedeli množstvo zaujímavých informácií o živote včiel a mohli si pozrieť rôzne ukážky súvisiace s ich prácou a významom pre prírodu.

            Nechýbali ani pohybové aktivity a obľúbený futbal, pri ktorých si deti užili veľa zábavy a spoločných zážitkov. Spolu s deťmi sme vytvorili i zabavný chodnik maľovaný kriedou, ktorý spestril naše popoludnia.

          • Oslava Dňa detí v EMŠ

          • Deň detí sme si v našej materskej škole spríjemnili veselou a radostnou atmosférou. Deti svoj sviatok oslávili pripraveným občerstvením, na ktorom si spoločne pochutili a užili si príjemné chvíle so svojimi kamarátmi. Vyvrcholením dňa bola návšteva Divadla Alexandra Duchnoviča v Prešove, kde deti čakalo veselé divadelné predstavenie Polepetko. Príbeh plný zábavy a radosti deti veľmi zaujal a pripomenul im, že aj keď robíme chyby a sme iní, môžeme dokázať veľké veci a byť dobrými ľuďmi.Veríme, že si deti tento výnimočný deň naplno užili.

          • 👧🧒🎈Deň detí v ŠKD

          • Pri príležitosti Dňa detí sme si v našom ŠKD užili krásne a veselé popoludnia. Každé oddelenie si pripravilo program podľa svojich predstáv, a tak si všetky deti prišli na svoje. Prváci sa vydali na dobrodružné hľadanie pirátskeho pokladu, pri ktorom plnili rôzne úlohy a spoločne objavili ukrytú pirátsku odmenu. Na pomoc im prišli aj dobrovoľníčky z EKG Ema Nováková a Sofia Potočňáková, za čo sme im veľmi vďační. Druháci si užili zaujímavý program v meste, kde zažili veľa zábavy. Tretiaci sa tešili z tomboly, v ktorej mohli vyhrať pekné ceny. Štvrtáci využili krásne slnečné počasie, pochutnali si na zmrzline a užili si príjemné chvíle so svojimi spolužiakmi. Deň detí bol plný radosti, smiechu a dobrej nálady. Všetci sme si ho veľmi užili a zostanú nám naň krásne spomienky.

          • Exkurzia do Botanickej záhrady v Košiciach

          • Žiaci V.O a I.A sa 29. mája 2026 zúčastnili na exkurzii do Botanickej záhrady UPJŠ v Košiciach. Tradičné hodiny biológie sme obohatili o prehliadku tropických a subtropických druhov rastlín v záhradných skleníkoch. Týmto spôsobom si žiaci rozšírili vedomosti zo systematickej biológie. Na záver prehliadky sme od botaniky prešli k zoológii a obdivovali krásu tropických druhov motýľou.

            Radoslava Čurlíková a Anna Demčáková

    • Novinky

      • 👩‍🦳🧓Tvorivé dielne v Elime👩‍🦳🧓
      • 🎶 Galavečer rozprávkových piesní 🎶
      • SWAP v Evanjelickom kolegiálnom gymnáziu
      • Shakespeare’s Memorial
      • 👣 S batohom za históriou – Zbojnícky hrad v jesennej hmle 🍂 🏰
      • 🕯️🕯️Deň boja za slobodu a demokraciu🕯️🕯️
      • 17.november - Skutočná rozprávka o slobode
      • NEZABÚDAJME NA NOVEMBER 1989!
      • 🍂🍁Október v ŠKD🍂🍁
      • Študijný pobyt Erzamus+ Hilden
      • Imatrikulácia - Prijatie žiakov kvinty a prvákov do EKG
      • Deň nezábudiek a Biela pastelka
      • 📖📚Prešov číta rád📖📚
      • 🍎🥧 Jablkový koláč pre seniorov 🥧🍎
      • 👵🧓Oslava učenia so starými rodičmi👵🧓
      • Jesenný projektový týždeň – Naša škola, náš svet....
      • Slávnostné služby Božie EKG a EZŠ – Pamiatka reformácie
      • OCHUTNÁVKA OVOCIA A ZELENINY V EMŠ
      • Prváci v DD Elim
      • 💚💚💚 Zelené srdce školy - besedy💚💚💚
    • Kontakty

      • Evanjelická spojená škola
      • +421 51 7721 401
      • Námestie legionárov 3, 080 01
        Prešov
        Slovakia
      • 042227496
    • Prihlásenie