• 👸🏻🤴🏻Imatrikulácia prvákov👸🏻🤴🏻

     • Posledný deň pred jesennými prázdninami sme v piatok 27.10.2023 mali milú udalosť s našimi prváčikmi - Imatrikuláciu. Bol to pre našich prvákov veľký deň. Každý prvák bol prezlečený za rytiera. Predtým ako bolo každé dieťa pasované za prváka našej školy, muselo splniť tri úlohy, v ktorých  bola vyskúšaná ich odvaha, presnosť a múdrosť. 

      Náš pán kráľ - pán riaditeľ každého jedného rytiera prijal do nášho kráľovstva a tak oficiálne sa stal každý žiak súčasťou nášho kráľovstva - našej EZŠ.

     • Bezpečná online knižnica 

     • Vo štvrtok 26. októbra 2023 sme sa s našimi maturantmi stali v rámci hodín slovenského jazyka súčasťou veľmi zaujímavého projektu, ktorý pripravila Krajská knižnica P.O.Hviezdoslava v Prešove. Hosťom bol novinár a lektor kritického myslenia Pavol Lacko (Demagog.SK, Inštitút SGI), ktorý si pre nás pripravil interaktívny workshop. Vďaka jeho znalostiam sme sa dozvedeli napríklad, o akých troch témach najčastejšie hovoria slovenskí politici nepravdivo, poradil nám tipy, ako môžeme zlepšiť naše schopnosti vyhľadávania na internete a na konkrétnych príkladoch nám dokázal, aké jednoduché je ovplyvňovať verejnú mienku prostredníctvom umelo vytvoreného mediálneho obsahu. Už teraz sa tešíme na ďalšiu spoluprácu s krajskou knižnicou. Ďakujeme.  

     • Školské kolo OSJL kategórie C žiakov EKG

     • 17. a 19. októbra 2023 sa v Evanjelickom kolegiálnom gymnáziu konalo pod vedením našich slovenčinárov školské kolo Olympiády zo slovenského jazyka a literatúry pre kategóriu C. Všetky tri kolá súťaže  absolvovalo 8 žiakov III.O a IV.O. Žiaci podali výborné výkony – máme  6 úspešných riešiteľov.
      Výsledné poradie:
      1. miesto: Adriana Šarlota Jaššová (kvarta),
      2. miesto: Radka Damankošová (kvarta),
      3. miesto: Veronika Janková (tercia).
      Všetkým súťažiacim ďakujeme za skvelé výkony a Adrike, ktorá bude našu školu reprezentovať už  15.   novembra v okresnom kole, držíme palce!

      Mgr. Mária Chalupková

     • Exkurzia Fyzikálny Paríž 2

     • V dňoch 10. - 15. októbra 2023 sa triedy IV.A, III.A a VII.O EKG zúčastnili exkurzie Fyzikálny Paríž. Prvá zastávka sa uskutočnila v Deutsches Museum München a na námestí Marienplatz v Mníchove. Vo štvrtok ráno sme začali s prehliadkou planetária (Les Étincelles du Palais de la Découverte à Paris), následne univerzity Sorbonne a veľkolepej hrobky Panteón. V tento deň nechýbala ani návšteva Musée D` Orsay, Notre-dame či Musée du Louvre. Na ďalší deň sme absolvovali prehliadku baziliky Sacré Coeur a Múzea vedy a priemyslu (Le Musee des Sciences et de l'Industrie). Najväčším zážitkom dňa bola jednoznačne večerná plavba po Seine s výhľadom na rozsvietenú Eiffelovu vežu. V posledný deň sme sa dostali priamo na samotný vrchol Eiffelovej veže a na námestie Concorde, z ktorého sme prešli cez slávnu ulicu Champs-Élysées až k Víťaznému oblúku( Arc de Triomphe de l'Étoile). V mene žiakov týchto tried chceme poďakovať pani sprievodkyni Veronike Harmatovej a pani profesorkám A. Demčákovej, Ľ. Kónyovej, B. Ferencovej za ich trpezlivosť a skvelé zážitky počas celej exkurzie.

       Žiačky III.A

     • Predškoláci v Diakonickom domove ELIM

     • Minulý týždeň naši predškoláci navštívili seniorov v Diakonickom domove ELIM. Chceli sme im spestriť dopoludnie pesničkami a básničkami.  Spoločne strávená hodinka potešila všetky srdiečka a zažili sme, že kontakt dvoch generácii prináša osoh a radosť obom stranám. Dohodli sme sa na ďalších stretnutiach, ktorými sa deti a seniori navzájom obohacujú.

     • 🌳🐛🐗 Ekotop film🌳🐛🐗

     • Naši prvostupniari sa zúčastnili premietania krátkych inšpiratívnych príbehov v rámci filmového festivalu Ekotop film. Pozreli sme si filmy, ktoré svojim príbehom a myšlienkou rozprávajú o posolstve ochrany prírody, podpory ekológie a ochrany životného prostredia. Po premietaní sme sa v triedach rozprávali o ochrane životného prostredia.  Veríme, že aj touto formou deti inšpirujeme k zodpovednejšiemu správaniu a lepšiemu vzťahu k životnému prostrediu.

     • Exkurzia Fyzikálny Paríž 1

     • V dňoch 8. až 13. októbra 2023 sme sa žiaci oktávy, sexty a II. A triedy zúčastnili exkurzie Fyzikálny Paríž. Naša cesta sa začala na Pavlovičovom námestí v Prešove, kde sme v nedeľu večer nasadli do autobusu. V pondelok ráno sme vystúpili v hlavnom a najľudnatejšom meste Bavorska - Mníchove. Najprv sme navštívili Deutsches museum - najväčšie prírodovedno-technické múzeum sveta, ktoré obsahuje približne 28 000 objektov z 50 oblastí prírodných vied a techniky. V poobedňajších hodinách sme obdivovali krásy Mníchova - námestie Marienplatz, na ktorom stojí Nová radnica s desiatkami oblúkových brán, rozhľadňa Rathausturm najvyššia veža Novej radnice odkiaľ za dobrého počasia vidno až na nemecké Alpy, hodinová veža, v ktorej figúrky každý deň predvádzajú predstavenie – udalosti z histórie Mníchova, Stará radnica, či vysoký stĺp Mariensäule, na ktorom stojí na polmesiaci zlatá socha Panny Márie – oficiálna patrónka Bavorska, Rybia fontána a veľké množstvo rôznych obchodov po uliciach. V noci sme pokračovali v ceste do Paríža. V utorok nás už privítala dominanta Paríža Eifellova veža. Doobedu sme navštívili najstaršie planetárium vo Francúzsku Palais de la Découverte, postavené v roku 1937. Je v ňom nainštalovaných viac ako 200 sedadiel Figueras TOP 5036 so sklopnými operadlami, ktoré umožňujú optimálne sledovanie projekcií v kupole. Potom sme si to namierili cez slávny most Alexandra III. k Malému a Veľkému palácu na Champs Elysées,  obdivovali Víťazný oblúk a taktiež slávnu Invalidovňu, v ktorej sú uložené ostatky Napoleona Bonaparteho. Po večeri sme sa ubytovali v hoteli Ibis, kde sme sa po dvoch nociach v autobuse mohli konečne vyspať:) V stredu nás čakal rušný deň. Začali sme ho prehliadkou parížskeho Mont Martru, známeho komunitou umelcov, ktorí sa tu schádzali. Nachádza sa tu aj nádherná bazilika Sacré-Cœur. Potom nasledovala prehliadka Synchrotronu Soleil. Tam sme dostali podrobnú prednášku o tom, ako tento urýchľovač funguje a načo sa používa. V Latinskej štvrti sme mali príležitosť vidieť Luxemburské záhrady, Panteón či univerzitu Sorbonne. Samozrejme nechýbala ani katedrála Notre-Dame, Svätá kaplnka, Tuillerijské záhrady, či Palace de la Concorde. Vo večerných hodinách sme podnikli nezabudnuteľnú plavbu po rieke Seina. Posledný deň sme si užili výhľad z Eifellovej veže. Našu exkurziu sme zakončili návštevou Musée de Louvre, bývalého sídla francúzskych kráľov. V tejto galérii sme si pozreli nespočetne veľa slávnych umeleckých diel, medzi nimi aj Monu Lisu od Leonarda da Vinciho, Korunováciu Napoleona od Jacques-Louisa Davida, či antickú Méloskú Venušu. Po týchto krásnych zážitkoch sme unavení, ale šťastní vyrazili naspäť domov.
      Sme vďační za príležitosť spoznať toto nádherné mesto, preto by sme sa v mene všetkých zúčastnených žiakov chceli poďakovať pani sprievodkyni Jarke Glutovej za odborný a zaujímavý výklad a samozrejme pani profesorkám I. Germanovej, E. Beňovej a R. Čurlíkovej za ich trpezlivosť a opateru počas celej exkurzie.

      K. Bakaľárová a E. Hanzová, VI.O

     • Imatrikulácia prvákov EKG

     • Nechať sa strápniť pred školou v kostýme rozprávkovej postavičky?

      Prečo nie! Naši prváci a kvinťania nie sú žiadne ,,mäkoty”. Svojej imatrikulácie sa jednoznačne nebáli. Zvládli všetky nástrahy, ktoré sme si pre nich pripravili. Dokonca aj ich herecké a tanečné prevedenia odviedli na 1. V mene celého školského parlamntu prajeme hlavne veľa síl do učenia a zároveň úžasných chvíľ strávených so svojimi spolužiakmi a triednymi učiteľkami na našom EKG-čku.

      Timea Kmecová, III.A

    • Biela pastelka 2023
     • Biela pastelka 2023

     • ĎAKUJEME za pomoc a spoluprácu pri celoslovenskej verejnej zbierke Biela pastelka 2023. V Evanjelickom kolegiálnom gymnáziu vyzbierali naši dobrovoľníci sumu: 125,87 €.

     • OCHUTNÁVKA OVOCIA A ZELENINY V EMŠ

     • Jeseň je najfarebnejšie ročné obdobie a prináša nám veľa darov, či už je to ovocie a zelenina, alebo lesné plody. Práve ovocie a zeleninu spoznávali naše deti v materskej škole. Chcem sa aj touto cestou poďakovať vedúcej školskej jedálne Martine Švajdovej za jej ochotu pripraviť ochutnávku, ktorá lahodila nielen detským ústam, ale aj oku.

     • Teambuilding žiakov l.A a V.O

     • Naši prváci a žiaci kvinty sa dňa 12. a 13. októbra zúčastnili na dvojdňovom teambuildingovom pobyte vo Veľkom Slavkove, ktorého cieľom bolo zoznámiť sa, lepšie sa navzájom spoznať, ale aj spoznať sám seba. Vo štvrtok absolvovali žiaci pod vedením lektorky ThDr. Jany Bosákovej, PhD. rôzne aktivity, úlohy, skupinové aj individuálne kreatívne výzvy, zamerané na spoluprácu, komunikáciu i sebapoznanie. V piatok sme pobyt ukončili vychádzkou na Hrebienok.
      Milí žiaci, prajeme veľa úspechov vo vašom štúdiu v EKG.

      Mgr. G. Kundríková

     • Jesenný projektový týždeň I.O - IV.O – Anglický jazyk

     • V rámci projektového týždňa sa žiaci venovali rôznorodým činnostiam na zlepšenie ich jazykových zručností v anglickom jazyku. Žiaci tercie vytvorili a prezentovali perfektné projekty o vybraných anglicky hovoriacich krajinách. Študenti VII.O triedy vytvorili pre svojich mladších spolužiakov interaktívnu hru, počas ktorej museli žiaci plniť rôzne zaujímavé úlohy zamerané na mesto Prešov. Spoločne sme sa venovali čítaniu anglickej literatúry a zároveň natáčaniu videí zameraných na čítanie, z ktorých najlepšie budú uverejnené v mesiaci marec v rámci projektu Knihomoľ. Naučili sme sa tancovať niektoré tradičné americké country tance.

      Za PK-ANJ Mgr. Miriama Voľanská.

     • Víkendovka piatakov a šiestakov EZŠ

     • Na prelome septembra a októbra sa 24 žiakov piateho a šiesteho ročníka základnej školy pod vedením duchovného správcu a triednych učiteliek zúčastnilo víkendovky vo Veľkom Slavkove.

      Naše dobrodružstvo sme začali v piatok po vyučovaní cestou vlakom. Spoločný víkend sme trávili rôznymi športovými a teambuildingovými aktivitami, súťažami, zábavnými hrami či biblickými zamysleniami. Animátorky Ema a Natálka (žiačky VI.O EKG) a p. uč. Martausová nám na základe biblického podobenstva o talentoch ukázali, že každému z nás dal Pán Boh nejaký talent, resp. dar. Našou úlohou je nájsť ho, zveľaďovať a využívať ho nielen pre seba, ale slúžiť ním najmä iným. Vyrobili sme si aj „Strom talentov“, na ktorý každý účastník víkendovky pripol jeden list s napísaným talentom a spoločne sme sa zamýšľali nad tým, ako by sme naše dary mohli použiť na slávu Božiu.

      Sme radi, že sme mohli byť spolu aj mimo školy a obdarovať sa tým, že sme si navzájom venovali svoj čas.

       

      Mgr. Katarína Podhajecká

     • 🤸‍♀️🏃‍♀️Testovanie pohybových zručností🤸 🏃‍♂️

     • Minulý týždeň u nás prebehlo Testovanie pohybových zručností prváčikov a tretiakov. Deti si celý deň naozaj užili plnili rôzne úlohy - behali na čas, kotúľali lopty, hrali vlajkovú naháňačku, robili zhyby... Počas všetkých disciplín sa deti snažili, navzájom sa povzbudzovali a podávali skvelé športové výkony. Za pomoc pri organizácii a testovaní ďakujeme aj našim siedmakom, ôsmakom a deviatakom.💞

     • Jesenný projektový týždeň EKG - Nemecký jazyk

     • V dňoch 9. - 11.10. sa v triedach I.O - IV.O konal projektový týždeň. Na hodinách nemeckého jazyka vytvárali žiaci hravou a kreatívnou formou svoje projekty. 
      V prime sa naučili vyjadriť emócie po nemecky a predstavili svoje koníčky. V sekunde mali žiaci narodeninovú párty a tvorili kreatívne taniere s jedlom.  Tercia sa  naučila pomenovať časti tela a choroby po nemecky, počúvali aj klasickú hudbu a nakreslili k nej spoločné obrázky. V kvarte sa zaoberali témou stredovek, ku ktorej vytvorili plagáty, denník z tohto obdobia, kvízy, prezentáciu i komiks. Výsledné projekty sa im naozaj vydarili!

      za PK NEJ Iveta Birošová

     • Prešov číta rád – Storytelling pre žiakov 7.A

     • 29. septembra si žiaci 7.A triedy obohatili posledný deň v týždni o návštevu knižnice, a to veľmi nezvyčajným spôsobom. Stretli sa tam s na slovo vzatou odborníčkou na storytelling (rozprávanie príbehov) Martinou Jánošíkovou.  

      Po tom, čo si žiaci vytvorili vlastné pseudonymy (napríklad Divad, Mausel Bastianse, Kazuz – hádajte, ako vznikli? 😊), im hostka besedy predstavila „gamebookautorky Zuzany Mojžišovej s názvom „Havran v okne Galandia a iné príbehy“. Čo gamebook je, netušili sme ani my, ale zistili sme to a prezradíme Vám to – ide o knihu, ktorú keď číta 10 ľudí, bude z nej 10 rôznych príbehov. Po každej kapitole sa totiž môžete rozhodnúť, akým smerom sa má dej ďalej vyvíjať, ako sa má hlavná postava zachovať, či aké nové charaktery a predmety do príbehu majú vstúpiť.  

      Po prečítaní prvej state o hlavnej protagonistke Johane, sa žiaci na chvíľu stali režisérmi a opísali, ako by mala herečka stvárňujúca hlavnú postavu vyzerať, neskôr boli scénografmi avytvorili návrh Johaninej izby, no a nakoniec sa stali scenáristami a vytvorili záver príbehu v žánri sci-fi, detektívky, fantasy či dobrodružnej literatúry.  

      Bol to workshop plný kreativity, dobrých nápadov, uvedomenia si pestrosti literárnych žánrov, či  rôznych pohľadov na vec,  keďže každý by príbeh stvárnil iným spôsobom. Mali sme možnosť okúsiť nekonečnú pestrosť literatúry a vychutnať si jej prijemnú vôňu a chuť, ktoré ponúka 

      Z. Martausová 

       

     • "Deň mobility" na 2. stupni EZŠ

     • Vo štvrtok, 21.9.2023 Školský parlament organizoval na 2.stupni EZŠ "Deň mobility". Chceli sme takýmto spôsobom upozorniť našich spolužiakov na to, aké dôležité je šetriť energiou a zároveň aj byť aktívnym. Vyzvali sme spolužiakov, aby prišli do školy na kolobežke, bicykli, pešo, prípadne, aby v tento deň využili mestskú hromadnú dopravu. Chceli by sme sa týmto spôsobom poďakovať všetkým žiakom a učiteľom, ktorí sa do tejto výzvy zapojili a dúfame, že sa tieto spôsoby dopravy budú využívať častejšie.

      /Školský parlament EZŠ2

     • DIVADLO GAŠPARKO V EMŠ

     • KUBKO A MAŤKO V ORIENTE

      Kubko a Maťko si veselo bačujú na grúni. No keď im vílu Amálku unesú do Orientu, veru neváhajú ani minútu. Ovce postráži Dunčo a oni - poďho do sveta.

      Obľúbené divadlo zavítalo do našej MŠ. Deti celé predstavenie sledovali s veľkým záujmom. Na záver mohli vidieť bábky aj zákulisie z blízka.

     • European Day of Languages – Európsky deň jazykov 2023

     • 26. september patrí už tradične Európskemu dňu jazykov. Hlavným cieľom tohto dňa je povzbudiť ľudí k učeniu sa cudzích jazykov. S presvedčením, že jazyková rozmanitosť je nástrojom na dosiahnutie väčšieho interkultúrneho porozumenia a kľúčovým prvkom bohatého kultúrneho dedičstva nášho kontinentu 

      Aj žiaci našej školy si tento deň pripomenuli rôznymi aktivitami na hodinách cudzích jazykov. Skúšali rozoznať jazyk na základe počutej nahrávky, jazyky si potrápili jazykolamom z rôznych krajín a taktiež si overili vedomosti a poznatky o rozličných krajinách v Európe.  

      Vedeli ste, napríklad, aké je jedno z najdlhších slov v slovenčine? Je to najneobhospodárovatel'nejší. Alebo to, že posunková reč nie je rovnaká vo všetkých krajinách? Alebo, že slovo gejzír pochádza z Islandu a označuje islandský Veľký gejzír v Haukadalur? A, že názov mesta Kežmarok je odvodený z nemeckého slova Käsmarkt“, čo v preklade znamená syrový trh? Vraj na trhu v meste Kežmarok bol vždy obrovský výber syrov 😊 

      Nie nadarmo sa vraví, „Koľko jazykov vieš, toľkokrát si človekom“. Rada Európy podporuje mnohojazyčnosť v celej Európe ako nástroj porozumenia iných kultúr. Je to jeden zo základných pilierov na to, aby nepovstával „národ proti národu a kráľovstvo proti kráľovstvu“ a aby sme žili na svete v tolerancii a v mieri. 

      Z. Kováčová