V novozriadenej klubovni ESŠ bola 2. septembra 2021 otvorená výstava k projektu Prázdna stolička, nad ktorým prevzal záštitu predseda PSK PaedDr. Milan Majerský, PhD. Prítomným učiteľom, žiakom a vzácnym hosťom sa okrem neho a riaditeľa našej školy PhDr. Mariána Damankoša, PhD. prihovorili: generálny biskup ECAV na Slovensku Mgr. Ivan Eľko, biskup VD ECAV Mgr. Peter Mihoč, zástupcovia Židovských náboženských obcí p. Margita Eckhausová (Prešov) a p. Marta Györiová (Košice). O projekte prítomných informoval predseda školského výboru ECAV Mgr. Miroslav Čurlík a výstavou sprevádzala PhDr. Ľudmila Kónyová. Celý program bol obohatený židovskými piesňami spevokolu, ktorý uvádzala Mgr. Soňa Grestyová.
Projekt vznikol pri príležitosti vydania „Židovského kódexu“ dňa 9. 9. 1941. V septembri 2021 uplynie 80 rokov od vydania nariadenia o právnom postavení Židov (ktorý v 270 paragrafoch ustanovil na Slovensku osobitný právny režim občanov židovského vierovyznania, ktorí tak stratili občianske práva). V § 38 bode 1 sa uvádza, že: „Židia sa vylučujú z akéhokoľvek štúdia na všetkých školách a učebných ústavoch okrem škôl ľudových a okrem kurzov osobitne pre nich zriadených.“ V EKG v danom období bola asi tretina študentov židovského vierovyznania, čo znamenalo, že 102 žiakov nemohlo do školy nastúpiť. Boli z nej vylúčení a ostali po nich len prázdne stoličky. Mnohí boli neskôr deportovaní do koncentračných táborov, mnohí z nich útrapy 2. sv. vojny neprežili.
V škole sa sformoval tím pedagógov, ktorí sa rozhodli pracovať na tomto projekte aj so svojimi žiakmi a začali po osudoch židovských žiakov EKG (1939 – 45) pátrať. Podarilo sa im zrealizovať online stretnutie kvarty s p. Róbertom Cvi Bornsteinom autorom knihy Záblesky v temnote, dnes 95-ročným bývalým žiakom EKG, žijúcim v Izraeli (kolégium musel po skončení tercie opustiť a už sa do školy ako študent nevrátil. On a jeho sestra, študentka sexty, vojnu prežili, ale ich rodičia nie). S dcérou Agneše Kalinovej, rod. Farkašovej, p. Júliou Sherwood v Londýne sa prostredníctvom zoom hodiny spojili tretiaci a septima.
Výstava sprostredkúva informácie o projekte, fotografie, ktoré zobrazujú Prešov v r. 1939 – 1945, EKG pred a po bombardovaní, zoznamy žiakov z Výročnej správy EKG 1939/40 s vyznačenými študentmi židovského vierovyznania, spomienky bývalých študentov, báseň Óda na matiku napísanú v r. 1939/40 žiakom sexty Karolom Šoltésom z Raslavíc, ako aj fotografie tried a spolužiakov p. Eleny Faklovej, rod. Maradíkovej, ktorá bola v danom období žiačkou kvarty. Hlavným cieľom celej aktivity je, aby sa na Slovensku už nikdy nezopakovalo to, že školu museli opustiť žiaci pre svoj pôvod. S výstavou sú inštalované aj grafiky bývalého žiaka školy Tobiáša Cingeľa na tému Prázdna stolička, dobová školská lavica, oblečenie pre chlapcov a dievčatá, zachované dobové dokumenty, plagáty, knihy s témou holokaustu zo školskej knižnice a i. Výstavou budú návštevníkov sprevádzať študenti EKG.
Kurátorky výstavy: Ľ. Kónyová, Z. Kmeciková,
Výstavu pripravili: Ľ. Kónyová, Z. Kmeciková, M. Joščák, J. Gregová, R. Čurlíková, žiaci V.0 a I.A EKG
Ilustrácie a grafické práce, logo, plagát: Tobiáš Cingeľ
Spevokol, výber piesní a sprevádzanie: S. Grestyová, dirigent: Z. Pulščáková
Fotografie a predmety poskytli: Krajské múzeum – Tripolitana, Prešov, Biskupský úrad VD ECAV, , Cirkevný zbor ECAV Prešov, rodina Agneše Kalinovej rod. Farkašovej, pán Róbert Cvi Bornstein s rodinou, rodina Eleny Faklovej rod. Maradíkovej, Divadlo Jonáša Záborského, rodina M. a R. Čurlíkových (Hruškových)
Digitalizácia a spracovanie zoznamov, tlač: Juraj Luščák, Miroslav Čurlík
PhDr. Ľudmila Kónyová