Zážitkové vyučovanie s Post Bellum
Posledný októbrový týždeň sme mali jedinečnú možnosť zapojiť do nášho vzdelávacieho procesu neziskovú organizáciu POST BELLUM, ktorá online formou sprostredkovala pre študentov VII. O a III.A EKG workshop s názvom „Iba sme sa narodili“ - zameranou na tematiku slovenskej spoločnosti v medzivojnovom období, v období tesne pred vypuknutím II. svetovej vojny, ale i počas existencie „Slovenského štátu“. S touto formou vzdelávania sa študenti síce už oboznámili počas dištančného vzdelávania, no na zážitkovom workshope sa zúčastnili po prvýkrát. Študenti si v jeho úvode s dvoma lektorkami vysvetlili naštudované pojmy a následne boli rozdelení na dve skupiny – tzv. pamätníkov, novinárov a obyčajných ľudí. Každý „pamätník“ mal pridelené meno Žida, ktorý prežil toto skúmané obdobie a každý „novinár“ si mal zistiť potrebné z dostupných zdrojov. Títo novinári boli následne rozdelení na novinárov „dobových“, teda píšucich články o historickej dobe, ktorí mali popísať históriu z historických zdrojov a „súčasných“ novinárov, ktorí mali urobiť interview s tzv. pamätníkom. V týchto rolách študenti následne spoločne prešli vývojom spoločnosti až do súčasnosti a svoje postoje mohli prezentovať cez rôzne médiá. Všetky súvisiace študijné dokumenty dostali študenti v priebehu workshopu. Počas workshopu, ktorý všetkých zaujal nielen témou, terminológiou, ale aj jeho formou, sa študenti dozvedeli množstvo nových zaujímavých informácií. Cieľ, spočívajúci v zvýšení informovanosti mladšej generácie o tomto úseku dejín, bol týmto workshopom splnený v celom rozsahu. Týmto spôsobom sa našim študentom podarilo simulovane prežiť našu históriu, získať inú optiku nazerania na našu minulosť, pochopiť historické súvislosti i následky ľudského konania a stať sa vnímavejšími voči tomu, čo sa deje aj v súčasnosti.
Maturanti sa v rámci seminára z DEJ a OBN zasa zapojili do workshopu „Nežná zmena“. Jeho témou boli mýty a fakty o socializme, život v časoch socializmu, Nežná revolúcia 1989 a zmeny, ktoré priniesla.
Prostredníctvom zážitkového učenia sme sa pokúsili študentom načrtnúť dobu, v ktorej žili ich rodičia, starí rodičia. Ponúknuť tieto témy je nutné vzhľadom na idealizáciu totalitného systému, poukazujúc na jeho výhody a zabúdajúc, alebo vynechávajúc skutočné nebezpečenstvá, neprávosti, nerešpektovanie ľudských práv a mnohé obmedzenia, ktoré systém prinášal. Táto aktivita pomohla utužiť aj vzťahy v rodinách, lebo študenti sa mali za úlohu porozprávať so svojimi blízkymi, (rodičmi, starými rodičmi) o časoch socializmu (čo robili, ako sa mali, čo im chýbalo, kde cestovali, ako bývali, ako boli organizovaní, či boli členmi KSČ, prečo, ...) a nájsť 1 retro vec spred r. 1989 a doniesť ju na hodinu. Žiaci aktivity, ktoré trvali 150 minút, vnímali veľmi pozitívne, ďakovali za možnosť zúčastniť sa týchto akcií, boli radi za zmenu online hodín. Páčila sa im atmosféra, zážitková forma vyučovania a nové poznatky, ktoré získali.
Poďakovanie patrí vyučujúcim SJL, DEJ a OBN: PhDr. Ľ. Kónyovej, PhDr. M. Damankošovi, PhD. a Mgr. Z. Kmecikovej, ktorí nám hodiny sprostredkovali, neziskovej organizácii Post Bellum, ich príjemným lektorkám, za celú prípravu online workshopov, ako aj žiakom VII.O, III.A a maturantom za ich aktívny prístup k učeniu sa a spôsob prezentácie seba i našej školy.
PhDr. Ľ. Kónyová a A.O. Mikuš