Naši študenti septimy - Damián Cingeľ, Tomáš Berta, Tomáš Pabiš a Amália Jaššová, sa zúčastnili trojdňového projektu MarMUN 2024 v Martine, kde prevzali role delegátov členských štátov Organizácie Spojených Národov. V anglickom jazyku riešili aktuálne svetové problémy ako napríklad konflikt medzi Venezuelou a Guyanou, pirátstvo v Adenskom zálive či otázky umelej inteligencie. Na konci sa delegáti jednotlivých komisií museli dohodnúť a spísať rezolúciu s konkrétnymi krokmi pre riešenie vyššie spomenutých problémov.
Dňa 2. februára 2024 sme sa v skorých ranných hodinách stretli spolu s pani profesorkou Voľanskou na vlakovej stanici. Zívajúc no plní očakávania sme nastúpili na vlak do Kysaku. Čakala nás dlhá cesta s prestupmi v Kysaku a v Žiline, počas ktorej sme sa pripravovali na konferenciu a viedli priateľské rozhovory. Po príchode do Martinu sme sa pešo presunuli do areálu Biblickej školy, kde sme boli ubytovaní. Po rýchlej príprave sme sa pripojili ku ostatným delegátom a zúčastnili sme sa otváracieho ceremoniálu v mestskom úrade.
Povzbudení slovami organizátorov projektov sme teda mohli začať naše prvé Comitte Sessions – stretnutia komisií ako DISEC, ECOSOC, Security Council či HRC. Rozišli sme sa teda každý do svojej Comitte odhodlaní nájsť riešenie spomínaných problémov. Naše diskusie prebiehali v komplikovanej formálnej forme podľa predlohy OSN no so štipkou humoru. Diskusie sa viedli pod dohľadom tzv. Chairs, ktorí diskusie riadili a vôbec nám to neuľahčovali.
Počas nasledujúcich stretnutiach, ktoré boli výplňou nášho čas až do nedele 4.2, sme zistili že išlo o dynamické dianie kedy podľa našich rozhodnutí boli simulované aj následky čo dodalo projektu ešte reálnejší dojem. Ani sme sa nenazdali a bol čas ísť. Museli sme stihnúť vlak do Prešova a preto sme sa bohužiaľ nestihli zúčastniť záverečného stretnutia všetkých komisií. Cestu späť sme strávili rozhovormi o dianí v každej komisií a výsledkoch ich jednaní.
Tomáš Pabiš – účastník konferencie