V apríli sme v EKG opäť realizovali vyučovanie UKL počas 3 dní netradičným spôsobom. Tretiaci a septima začali prednáškou vysokoškolského učiteľa z PU a spisovateľa Petra Karpinského na tému Obraz človeka v médiách – komiks. O daný žáner sa mu podarilo vzbudiť u žiakov taký záujem, že sa mnohí pustili do kreslenia komiksov. Následne sa presunuli aj so štvrtákmi do Krajského múzea v Prešove, kde mali hodiny zamerané na Poznávanie kultúry – národopis a rodinné obyčaje. Teší nás, že sa niektorí (aj chlapci) potom v triede pustili do kreslenia svojich monogramov a následného vyšívania krížikovým vzorom.
Prváci, druháci, kvinta a sexta navštívili Šarišskú galériu v Prešove, prezreli si aktuálnu výstavu umeleckých diel, analyzovali vybraný obraz a zúčastnili sa workshopu, počas ktorého sa sami stali umelcami a vyrábali koláže.
Krajská knižnica v Prešove nám prostredníctvom sprievodkyne A. Sivaničovej umožnila prechádzku po Prešove spojenú s poznávaním naj Prešova a jeho priekopníkov. Hodiny sme ukončili priamo v knižnici. V rámci prednášky, ktorá nasledovala, sme spoznali vybrané osobnosti mesta Prešov. Žiaci pri cezhraničnom projekte Knižnice v čase a priestore využili tablety i interaktívny stôl.
V škole sme sa venovali aj spoločenskému správaniu a etikete, zdravému životnému štýlu, pripravovali sme scénky, nahrávali sme reklamy či televízne spravodajstvo.
V tretí deň medzi nás z Košíc zavítala na besedy spisovateľka Daniela Faklová-Hroncová, ktorú sme na začiatku „vyspovedali“ z jej vzťahu k Prešovu. Jej mamka - Elena Maradíková, navštevovala naše gymnázium počas vojnových rokov a rodina Faklových nám poskytla vzácnu fotodokumentáciu pre výstavu Prázdna stolička. V spomienkach sme si uctili pána Ondreja Maradíka, ktorý ako policajný inšpektor pomáhal pri záchrane prešovských židov. Po odhalení jeho činnosti ho Nemci poslali do koncentračného tábora, odkiaľ sa už nevrátil a je pochovaný v jednom z masových hrobov. Na besede sme čítali úryvky z kníh Mamele. Žiakov zaujala aj kniha ...a lipa o ňom tíško šumí, v ktorej sa autorka venuje životu a dielu A. Sládkoviča, nakoľko vyrastala na fare v Radvani asi 100 rokov po Sládkovičovi. Žiaci pozorne počúvala a veľmi aktívne sa svojimi zaujímavými otázkami do besedy zapojili.
Tretiaci sa v rámci starostlivosti o kultúrne pamiatky postarali o chodníček, vedúci k pamätnej tabuli na priečelí našej školy. Tá je spomienkou na bývalého profesora EKG – Františka Trnku, ktorého počas 2. sv. vojny popravili fašisti v Drážďanoch.
Ďakujem všetkým žiakom za aktívnu prácu počas blokovej výučby UKL i všetkým kolegom, ktorí s našimi študentmi podnetným spôsobom pracovali. Vďaka patrí aj Rade rodičov pri EKG za finančnú podporu našich kultúrnych aktivít.
PhDr. Ľudmila Kónyová